NASZ ZESPÓŁ
(w kolejności losowej)
Tobiasz Dąbrowski
Założyciel, lider, konstruktor
Daniel Kamiński
Konstruktor, specjalista social media
Hanna Bujak
Konstruktorka


Cześć, nazywam się Tobiasz Dąbrowski i jestem twórcą tego koła. Stworzyłem je, bo lubię rakiety, a dzielenie się tą pasją z innymi sprawia mi radość. W wolnych chwilach lubię czytać książki, grać w gry RPG oraz grać na gitarze.
Dołączyłem do koła gdyż fascynuje mnie idea własnoręcznego skonstruowania czegoś co wzniesie się na setki metrów. Lub okazjonalnie wybuchnie. Interesuję się wydrukiem 3D, fizyką teoretyczną i inżynierią. Lubię naturę, zachody słońca, dobrego kebsa i odwołane lekcje polskiego. Jestem również ogromnym pasjonatem SpaceX i posiadam niepoprawnie wielkie poczucie humoru.
Interesuję się fizyką. Świetnie bawię się rozwiązując problemy natury inżynierskiej. Na tym kole zdobywam wiedzę, doświadczenie i umiejętności praktyczne, mogąc próbować nowych rzeczy i w praktyce ćwicząc się w znanych mi obszarach.
Jacek Mazur
Konstruktor
Szymon Kicinger
Konstruktor
Krzysztof Ślubowski
Współlider, główny konstruktor, chemik



Nazywam się Jacek Mazur. To, że nie uczę się w Poniacie nie przeszkadza mi w pomaganiu z konstruowaniem rakiet. Interesuję się chemią, geologią, drukiem 3D i muzyką. Sam gram na perkusji. Dzięki temu, że chodzę do innej szkoły niż reszta zespołu, otwierają się przed nami jako kołem nowe mo żliwości... Czyli założenie przeze mnie zespołu IKAR-a w CV LO.
Interesuje się wszystkim na co wpadnę - np: muzyką, szachami i rakietami. Od 5 lat gram na fortepianie, uwielbiam oglądać dobre filmy, a astronautyka pasjonuje mnie od dziecka, dlatego spędzanie dobrego czasu współpracując z super ludźmi na tym kole to dla mnie wielka przyjemność.
Jako pasjonat kosmosu i zarówno normalnych rakiet jak i tych amatorskich, uważam że każda rakieta to dobra rakieta, a te które wybuchają traktuję jak przerośnięte fajerwerki.
Ponadto lubię majsterkowanie, projektowanie 3D oraz gram swoim skromnym zdaniem całkiem dobrze w siatkówkę.
Adam Sosiński
Konstruktor, programista
Oskar Mueller
Programista


[Opis będzie dostępny wkrótce]
Cześć, nazywam się Oskar Mueller. Moją główną działką w kole jest elektronika, lecz oczywiście zajmuję się też innymi rzeczami. Lubię programowanie, koszykówkę oraz wycieczki górskie. Nie lubię gdy kabelki się nie stykają i przepalonych LED-ów.

SMOK
Suborbitalna Misja demOnstracyjna Koła

SILNIK WIWERNA
Dotychczasowe testy static fire przeprowadzane na prototypach drukowanych metodą druku 3D nie były zadowalające. Dysze zawsze mocno deformowały się już na początku testu, co znacząco pogarszało wydajność silnika i skutkowało niezadowalającym ciągiem. Z tych powodów w listopadzie 2024 roku przeprowadziliśmy test silnika o aluminiowym korpusie i aluminiowej, toczonej dyszy. Aluminium ma temperaturę topnienia 660.3 °C, znacząco niższą niż temperatura spalania mieszaniny typu karmelek (ok. 1300 °C). Mimo to po przeprowadzonum teście dysza okazała się nienaruszona. Zmieniliśmy również mieszaninę paliwową - część sacharozy została zastąpiona erytrytolem, który spowolnił spalanie (trwało ono ok. 4s zamiast symulowanych 2s). Prawdopodobnie zmniejszyło to nieco wydajność silnika (większe ciśnienie "napędza" spalanie), ale podjęliśmy tą decyzję ze względu na stabilność spalania alternatywnej mieszaniny i jej odporność na karmelizację, która pozwoliła na uformowanie lepszej jakości bloku paliwowego, bez kawitacji, nieregularności czy pęcherzyków powietrza, które mogłyby skutkować wybuchem. Nowemu projektowi nadaliśmy pasującą do rakiety SMOK nazwę WiWErNA - Wielokrotnie Wykorzystywany Erytrolowy Napęd z konstrukcją Aluminiową.

RAKIETA SMOK
Celem projektu SMOK jest zbudowanie rakiety. Pułap, ciąg - to są rzeczy drugorzędne. To, co liczy się najbardziej to wspólna praca nad projektem i to, czego się podczas niego uczymy.

[Dawny prototyp silnika na paliwo stałe rakiety SMOK]
NASZA PODRÓŻ
Zaczęliśmy od złożenia własnej drukarki 3D, jestesmy w trakcie prototypowania silnika na paliwo stałe (WiWErNA), a następnym krokiem jest zbudowanie własnej rakiety (SMOK).